Dieta 1200 kcal to zwolniony metabolizm i efekt jojo

Poniedziałek, 02.08.2021

Podjęłaś decyzję o odchudzaniu i chcesz, żeby efekty przyszły szybko. Chcesz schudnąć jak najwięcej kilogramów, w krótkim czasie. Przeglądasz Internet, w wyszukiwarce pojawiają się hasła…

Dieta 1000 kcal, 1200 kcal, catering niskokaloryczny, zupy w słoikach na cały dzień.

Myślisz sobie idealnie, teraz na pewno mi się uda…

Ostrzegam od razu, że to nie jest dobry pomysł, bo uzyskane efekty są nietrwałe i większość osób szybko wraca do dawnej wagi, a nawet waży z czasem więcej niż przed taką dietą.

Czy wiesz, że 1000-1200 kcal to zapotrzebowanie dla dziecka 1-3 letniego?

Jeśli zmniejszamy liczbę kalorii w diecie, nasz organizm dynamicznie przystosowuje się do nowej sytuacji. Drastyczne obniżenie kaloryczności diety, powoduje włączenie „trybu oszczędzania”. Tryb ten spowalnia lub nawet całkowicie wyłącza (!) niepotrzebne w danym momencie funkcje życiowe (np. zanika miesiączka). Służy to zabezpieczeniu odpowiedniej puli energii na procesy niezbędne do przeżycia, jak np. oddychanie. Organizm zwiększa apetyt, magazynuje w tkance tłuszczowej więcej energii (oponka rośnie), zmniejsza wydatek energetyczny (chodzisz głodna i wkurzona), a oprócz tego zaczyna pobierać brakujące składniki z mięśni, kości i organów, kosztem hormonów, włosów, skóry i paznokci.

Paradoksalnie, spowolnienie metabolizmu może doprowadzić do tego, że na diecie zaczniemy przybierać, a nie chudnąć! Może się tak stać wtedy, kiedy nasz organizm tak bardzo ograniczy wydatki energetyczne, że dotychczasowa dieta niskokaloryczna stanie się dietą wysokoenergetyczną w stosunku do potrzeb naszego organizmu.

Szybka utrata wagi nie jest zdrowa

Na początku kilogramy będą spadać jak szalone. Ale spokojnie, to głównie woda i resztki żywność z jelit i glikogen. Organizm oczyszcza się, ale to nie znaczy, że traci tkankę tłuszczową.
Po jakimś czasie tempo spadku kilogramów ustanie, a Ty zaczniesz dostrzegać u siebie negatywne zmiany. Zaobserwujesz brak energii, poddenerwowanie, zaburzenia snu i ogólne złe samopoczucie.

Diety niskokaloryczne stosowane miesiącami mogą doprowadzić do poważnych problemów – anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne. 

Taka dieta, to gwarantowany efekt jo-jo
Większość diet niskokalorycznych oscyluje poniżej granicy PPM, czyli podstawowej przemiany materii. Skrót ten oznacza ilość energii, którą trzeba dostarczyć organizmowi, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu w warunkach pełnego spokoju fizycznego i psychicznego, na czczo i w odpowiednich warunkach. Energię tą organizm pożytkuje na wszystkie procesy życiowe jak oddychanie, pracę serca, czy wzrost komórek.

Zachęcam do obliczenia swojej PPM z wzoru:
PPM (kobiety) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6,25 x wzrost [cm]) -(5 x [wiek]) – 161
PPM (mężczyźni) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6, 25 x wzrost [cm]) -(5 x [wiek]) + 5

Lub kalkulator

Znasz już ilość energii jakiej potrzebujesz, kiedy zupełnie się nie ruszasz. To takie minimum kalorii jakie zużywa Twój organizm w ciągu dnia na pracę narządów i utrzymanie Cię przy życiu.

📢Niezależnie jak szybko chcesz zredukować, nigdy nie schodź poniżej wartości PPM! 📢

Aby dowiedzieć się ile kcal dziennie spalasz nie wystarczy wyliczenie PPM. Kolejnym krokiem jest wyliczenie CPM, czyli całkowita przemiana materii to dobowe wydatki energetyczne człowieka związane z jego codziennym funkcjonowaniem.

Jakich informacji dostarcza nam wskaźnik CPM? Pokazuje, ile kalorii powinniśmy dostarczać dziennie naszemu organizmowi. Podpowiada nam, jaką ich ilość spalamy, w związku z czym ułatwia dobór kaloryczny diety.

Jak wyliczyć CPM?

Wzór: CPM = PPM x PAL
Kalkulator

Aby obliczyć CPM, musimy pomnożyć wynik PPM przez współczynnik aktywności fizycznej (w skrócie PAL). Jest on zależny od stopnia naszej aktywności ruchowej i wynosi odpowiednio:
– 1,2-1,3: osoba nieaktywna, niewykonująca ćwiczeń ani niepracująca fizycznie;
– 1,4: osoba mało aktywna, prowadząca siedzący tryb życia, raz w tygodniu podejmuje aktywność fizyczną;
– 1,6: osoba umiarkowanie aktywna, która ćwiczy kilka razy w tygodniu (3-5);
– 1,75: osoba prowadząca aktywny tryb życia i uprawiająca sport codziennie;
– 2,0: osoba, która żyje bardzo aktywnie, ćwiczy codziennie (uprawia sport wyczynowy), a dodatkowo pracuje fizycznie.

Teraz wiesz ile wynosi Twoja całkowita przemiana materii. Ta informacja jest cenna przede wszystkim dla tych, którzy chcą schudnąć, przytyć lub zbudować masę mięśniową. W celu kontrolowania wyglądu swojej sylwetki, do otrzymanego wyniku odpowiednio dodaje się lub odejmuje pewne wartości.

Zapamiętaj, że wszystkie diety poniżej minimalnego zapotrzebowania kalorycznego (PPM) stosowane długotrwale działają destruktywnie na nasz organizm

Umiejętnie twórz swój deficyt kaloryczny

Aby w ogóle zacząć rozsądne odchudzanie musisz stworzyć deficyt kaloryczny, czyli suma dostarczonych i spalonych kalorii musi być ujemna. Na początek możesz odjąć od swojego CPM 300 kcal.

Ale pamiętaj, że równie istotne jest, co będzie zawierać ta pomniejszona ilość dostarczanego pożywienia. Źródło kalorii jest tak samo istotne, jak ujemny bilans kaloryczny.

Dostarczenie 1800 kcal ze słodyczy i fast foodów, a 1800 kcal z warzyw, zdrowych tłuszczów i owoców, to zdecydowana różnica w energii oraz substancjach odżywczych, jakie dostarczasz do organizmu. Zgadza się?

Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom będziesz wiedzieć, że cateringi na 1200 kcal, gotowe jadłospisy niskokaloryczne, zupy w słoikach na cały dzień, zawierające łącznie 1000 kcal, to bardzo kiepskie pomysły, jeśli myślisz o zdrowiu i rozsądnym spadku masy ciała. Nie sugeruj się zdjęciami metamorfoz, pod którymi ktoś napisał, że osiągnął efekt w dwa miesiące, jedząc 1200 kcal. Wiedz, że nie tędy droga! Jeżeli potrzebujesz pomocy zapraszam do współpracy.