Dieta flexitariańska
Niedziela, 21.11.2021
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zjadamy średnio ponad 60 kg mięsa rocznie. To sporo, biorąc pod uwagę, że przeciętne spożycie mięsa na świecie wynosi niecałe 34 kg na osobę.
❗Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby spożycie mięsa nie przekraczało 0,5 kg tygodniowo.
Opcją na zmniejszenie ilości mięsa w diecie jest fleksitarianizm.
Dieta fleksitariańska – co to takiego?
Określenie „fleksitariańska” powstało z połączenia dwóch słów: „flexible” (czyli elastyczny) oraz „vegetarian” (czyli wegetariański). Na podstawie samego pojęcia można zatem wywnioskować, że fleksitarianizm to nic innego jak elastyczny wegetarianizm.
Głównym założeniem diety jest przede wszystkim ograniczenie spożycia mięsa i jego przetworów w codziennej diecie.
Dobrze zbilansowana dieta fleksitariańska powinna realizować zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie jest to trudne, ponieważ opiera się ona na zasadach racjonalnego żywienia, a od klasycznej diety najbardziej różni ją właśnie unikanie spożycia mięsa i jego przetworów.
Głównym białkiem w diecie fleksitariańskiej jest białko roślinne pochodzące przede wszystkim z roślin strączkowych, do których możemy zaliczyć soję, soczewicę, ciecierzycę, bób czy groch.
Zaleca się również korzystanie z produktów opartych na strączkach, takich jak tofu czy tempeh, a sięgać można także po napoje roślinne.
Dieta fleksitariańska dopuszcza spożywanie nabiału, jajek i ryb.
Mięso i jego przetwory można spożywać okazjonalnie lub nie więcej niż 2x w tygodniu.
❓Ograniczasz mięso w diecie? Jakie masz to tego podejście?
Używasz jakiś zamienników mięsa?