Dieta flexitariańska

Niedziela, 21.11.2021

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zjadamy średnio ponad 60 kg mięsa rocznie. To sporo, biorąc pod uwagę, że przeciętne spożycie mięsa na świecie wynosi niecałe 34 kg na osobę.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby spożycie mięsa nie przekraczało 0,5 kg tygodniowo.

Opcją na zmniejszenie ilości mięsa w diecie jest fleksitarianizm.

Dieta fleksitariańska – co to takiego?

Określenie „fleksitariańska” powstało z połączenia dwóch słów: „flexible” (czyli elastyczny) oraz „vegetarian” (czyli wegetariański). Na podstawie samego pojęcia można zatem wywnioskować, że fleksitarianizm to nic innego jak elastyczny wegetarianizm.

Głównym założeniem diety jest przede wszystkim ograniczenie spożycia mięsa i jego przetworów w codziennej diecie.

Dobrze zbilansowana dieta fleksitariańska powinna realizować zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie jest to trudne, ponieważ opiera się ona na zasadach racjonalnego żywienia, a od klasycznej diety najbardziej różni ją właśnie unikanie spożycia mięsa i jego przetworów.

Głównym białkiem w diecie fleksitariańskiej jest białko roślinne pochodzące przede wszystkim z roślin strączkowych, do których możemy zaliczyć soję, soczewicę, ciecierzycę, bób czy groch.

Zaleca się również korzystanie z produktów opartych na strączkach, takich jak tofu czy tempeh, a sięgać można także po napoje roślinne.

Dieta fleksitariańska dopuszcza spożywanie nabiału, jajek i ryb.

Mięso i jego przetwory można spożywać okazjonalnie lub nie więcej niż 2x w tygodniu.

Ograniczasz mięso w diecie? Jakie masz to tego podejście?

Używasz jakiś zamienników mięsa?