Filary zdrowego stylu życia - sen

Wtorek, 30.11.2021

Kolejny filar zdrowia – sen 💤😴💤

Sen ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia.

Pozwala na odpoczynek i regenerację.

O regenerujący i relaksujący sen trzeba dbać, tak jak o zdrowie.

Jak o niego zadbać?

1. Rytm dobowy.

Warto wyrobić sobie rutynę kładzenia się do łóżka o tej samej porze. Idź spać wtedy, kiedy poczujesz się senny. Nie przeciągaj położenia się do łóżka. Jeśli organizm daje znać, że potrzebuje snu, nie lekceważ tego.

2. Sypialnia.

Aby dobrze spać, trzeba dobrze zorganizować otoczenie. Sypialnia powinna być pomieszczeniem cichym, z możliwością zaciemnienia okien, z wygodnym łóżkiem i pościelą dostosowaną do panujących warunków. Wybierz także odpowiedni materac i poduszkę.

3. Temperatura.

W sypialni powinna panować temperatura około 18-20°C. Przed snem porządnie wywietrz pomieszczenie.

4. Dieta, jak i pora jedzenia ostatniego posiłku w ciągu dnia, mają również wpływ na szybkość zasypiania i jakoś snu.

Trudno zasnąć z pełnym żołądkiem, kiedy układ pokarmowy potrzebuje czasu na strawienie posiłku. Ważne również, aby dieta była bogata w magnez, a a kolacja spożyta co najmniej 3 godziny przed snem.

5. Znajdź własne rytuały relaksacyjne.

Mogą to być czynności, które Cię odprężają. Ciepła kąpiel, zapalenie ulubionych świeć zapachowych, włączenie uspokajającej muzyki, czy dźwięków przyrody.

6. Aktywność fizyczna.

Postaraj się o codzienną fizyczną aktywność, która trwa przynajmniej 30 min. Pamiętaj jednak, aby najbardziej intensywne ćwiczenia robić nie później niż około godziny 18.00. „Przewietrzenie się” przed snem też daje dobre rezultaty – organizm jest dotleniony.

7. Kawa, alkohol.

Unikaj kofeiny i alkoholu na kilka godzin przed snem. Utrudniają wejście w głęboki sen. Tak samo działają napoje energetyczne. Zamiast tego wieczorem możesz wypić melisę, walerianę, czy herbatę z dodatkiem szyszek chmielu.

8. Intensywne światło.

Wieczorem unikaj mocnego oświetlenia, postaw na rozproszone delikatne światło lamp. Staraj się do minimum ograniczyć korzystanie z ekranów. Emitowane przez nie niebieskie światło pobudza mózg do działania i zaburza wydzielanie melatoniny. 

Masz problemy ze snem? Dbasz o te wszystkie elementy?