Jak osiągać cele?

Czwartek, 15.04.2021

Czy jest na to jakiś sprawdzony sposób? Wiele osób nie wyznacza sobie żadnych celów, żyjąc z dnia na dzień. Jednak kluczem do szczęścia w życiu jest właśnie wyznaczanie sobie celów. Codzienne dążenie do nich oraz ich ostateczne osiągnięcie. Naprawdę szczęśliwy czujesz się wtedy, gdy się rozwijasz i robisz postępy. Gdy krok po kroku zbliżasz się do czegoś, co jest dla Ciebie na prawdę ważne.

Jak więc tego dokonać?

  • Pragnij czegoś

Zadaj sobie pytanie czego tak naprawdę pragniesz? Co takiego chcę naprawdę robić w życiu? Czego pragnę dla siebie w głębi serca i jak bardzo tego chcę? Może Twoje myśli skupiają się na powrocie do zdrowia, szczuplejszej sylwetce? Siła myśli o swoim pragnieniu może się przełożyć na energię z jaką będziesz działał, aby osiągnąć swój cel.

  • Uwierz, że możesz osiągnąć Twój cel

Musisz uwierzyć, że zasługujesz na osiągnięcie danego celu oraz że jesteś do tego zdolny. To daje Ci poczucie sprawczości. Jeśli nastawiasz się z góry na porażkę odniesiesz porażkę. Jeśli masz wiarę w siebie i nastawiasz się na sukces odniesiesz sukces.
Twoja determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu będą ostatecznie zależeć od tego, jak głęboko wierzysz, że jesteś w stanie ten cel osiągnąć. Jeśli naprawdę uwierzysz, że możesz osiągnąć swój cel, zaczniesz dostrzegać możliwości i będziesz miał więcej odwagi i energii, by podążać za swoimi marzeniami.

  • Zacznij od małych kroków

Wykonując drobne kroki, zapewniamy sobie ciągły rozwój i osiągnięcie nawet z pozoru najbardziej odległych celów, a wymagają one od nas jedynie systematyczności i konsekwencji w działaniu. Nie warto więc ciągle czekać na wielkie przemiany, które najczęściej nigdy nie nadejdą, lepiej jest wziąć los we własne ręce i zwrócić większą uwagę na wszelkie małe rzeczy, jakie dotychczas wydawały się bez znaczenia. Może to być postanowienie np. zamiany białego pieczywa na pełnoziarniste, dodawanie większej ilości warzyw do posiłków, wysiadanie na jednym przystanku wcześniej, czy korzystanie ze schodów zamiast windy. Czy chcąc nauczyć się jeździć na nartach, od razu wybierasz najbardziej stromy i wymagający umiejętności i doświadczenia stok? Czy chcąc zacząć przygodę z bieganiem od razu zapisujesz się do udziału w maratonie?

„Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”. ~Arthur Ashe

  • Zapisz swój cel i go urealnij

Jest coś niezwykłego w zapisywaniu celów. Psychologowie udowodnili, że jesteśmy bardziej zaangażowani w to, co zapisujemy, w porównaniu do tego, o czym tylko myślimy czy mówimy. Więc zapisz swoje cele. Nie mogą one jednak być na tyle odległe i trudne do osiągnięcia, że pozostaną w sferze marzeń. Zatem jeżeli Twoim celem jest zdrowe schudnięcie 10 kg, to czy odpowiednim jego urealnieniem będzie przejście na dietę 1000 kcal, dietę zupową czy kupowanie odchudzających koktajli w proszku? Można w ten sposób schudnąć, ale nie będzie to na pewno zdrowe, ani dobre dla Twojego organizmu, a może wręcz poskutkować rozmaitymi problemami. Rozumiesz, że nie tędy droga?

  • Określ swoją sytuację

Wiesz, gdzie chcesz się dostać. Analiza miejsca, w którym teraz jesteś, pozwala zrozumieć, co musisz zrobić. Jeśli Twoim celem jest redukcja wagi do np. 60 kg, musisz znać swoją aktualną wagę, aby wiedzieć, ile musisz stracić kilogramów i odpowiednio to zaplanować.

  • Zastanów się, czemu tego chcesz

Wiedząc, dlaczego chcesz osiągnąć określony cel, będzie Ci łatwiej skupić się na tym celu, zwłaszcza w chwilach gdy pojawią się trudności i wątpliwości. Dlatego też, zainwestuj trochę czasu, aby zapisać kilka powodów, dla których chcesz osiągnąć swój cel. Jak poprawi się Twoje życie, gdy zrealizujesz swój cel? Jak będą wyglądały Twoje relacje? Zrób listę i tak, zapisz swoje wnioski. Miej ją zawsze łatwo dostępną.
Im więcej powodów, dla których chcesz dany cel osiągnąć, tym bardziej intensywne będzie Twoje pragnienie i chęć do działania. Jeśli Twoje dlaczego będzie na prawdę mocne, będziesz tak zmotywowany, że nikt i nic nie stanie Ci na drodze do sukcesu.

  • Wyznacz termin

Ustalanie terminów realizacji celów jest jedną z głównych zasad ich osiągania oraz stwarza presję, która motywuje nas do pracy. Jeżeli Twoim celem była redukcja masy ciała o np. 10 kg, nie zakładaj, że uda Ci się go zrealizować w ciągu miesiąca. Pamiętaj, że założenie dłuższego czasu wykonania celu, pozwoli Ci w tym przypadku na zbudowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

  • Przewiduj ewentualne przeszkody

Pomyśl o tym, co może być dla Ciebie przeszkodą. Gdy wiesz, jak może wyglądać najgorszy scenariusz, możesz się do niego lepiej przygotować. Jeśli więc pojawi się przeszkoda (choć nie zawsze musi), będziesz wiedział, co robić.
Określ dodatkową wiedzę, umiejętności i ludzi, których potrzebujesz
Masz cel. Teraz zadaj sobie pytanie, dlaczego te cele nie są jeszcze rzeczywistością? Prawdopodobnie musisz zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, aby to osiągnąć. Określ więc czego potrzebujesz? Może będzie to pomoc specjalisty, który poprowadzi Cię na początku, Twojej drogi do zmiany?

  • Miej plan

Posiadanie planu osiągnięcia celu jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Bez opracowania planu skąd będziesz wiedział, jak i nad czym pracować? Posiadany plan to także indywidualny jadłospis wraz z zaleceniami. Plan musi być oparty na twoich możliwościach i zasobach. Dobrze jest też korzystać z pomocy specjalisty, który będzie monitorował realizację Twojego planu i reagował na ewentualne problemy czy trudności. Wyobrażaj sobie, że osiągnąłeś swój cel
Jeśli chcesz schudnąć, zobacz siebie z ciałem swoich marzeń. Myśląc pozytywnie i optymistycznie zwiększasz swoją pewność siebie. Wyobrażając sobie siebie, po zrealizowaniu swojego celu, pomyśl jak byś się wtedy czuł. Czy byłbyś dumny z osiągniętego sukcesu? Jak by to wpłynęło na Twoje zdrowie, relacje, codzienne życie?

  • Nigdy się nie poddawaj!

Kluczem do osiągnięcia celu jest wytrwałość. Nie pozwól, aby jakiekolwiek niepowodzenia Cię zniechęciły. Już wiesz, że przeszkody się zdarzą. Ilekroć to robią – pracuj nad nimi, aby je przezwyciężyć i idź dalej. Gdy zdecydujesz, że chcesz osiągnąć cel, podejmij decyzję, by nigdy się nie poddawać.
Podejmij decyzję, że – bez względu na okoliczności – wytrwasz i prędzej czy później osiągniesz swój cel. Musisz z wyprzedzeniem postanowić, że nic Cię nie powstrzyma. Będziesz wówczas psychicznie przygotowany na różne przeszkody i problemy, które kiedyś z pewnością się zjawią. Wtedy to Ty pokonasz je, a nie one Ciebie. Nigdy się nie poddawaj!