Jak schudnąć 10 kg w miesiąc?

Czwartek, 10.06.2021

Naprawdę myślisz, że to dobry pomysł? Próbowałaś już tylu diet, masz dość swojej sylwetki i zrobisz wszystko, by pozbyć się tych 10 nieszczęsnych kilogramów? Koleżanki chudną, a Ty niedługo masz imprezę, wesele, czy urlop, a nadal nie wyglądasz tak, jakbyś chciała?

Jeśli tak, to muszę Cię rozczarować. Nie zamierzam Cię oszukiwać, ani opowiadać bajek. Więc…
Czy da się schudnąć 10 kg w miesiąc?
Odpowiedz brzmi: tak. Da się schudnąć tak dużo.

Większość błyskawicznych diet rzeczywiście przynosi szybkie efekty i pozwala zrzucić nawet kilka kilogramów w ciągu paru tygodni, ale długofalowe skutki tak ekspresowej utraty wagi będą szkodliwe. Wpisując w wyszukiwarkę frazę, jak schudnąć 10 kg w miesiąc, wyskoczą propozycje diet pudełkowych po 1200 kcal, diety zupowe, magiczne shake z proszku, czy suplementy odchudzające, które odchudzą, ale…Twój portfel.

Na rygorystycznej diecie ucierpi nie tylko Twoje zdrowie, ale i uroda. Restrykcyjne diety i zbyt szybkie odchudzanie to duże ryzyko. Jeśli zastosujesz głodówkę, niezbilansowane diety niskokaloryczne możesz narazić się na:

1. Zwolnienie metabolizmu, a zaraz potem efekt jo-jo. To efekt utraty masy mięśniowej i spadku poziomu hormonów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu.

2. Wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Tak organizm reaguje na niedobory witamin i składników mineralnych.

3. Pogorszenie nastroju, drażliwość, a także kłopoty z pamięcią i koncentracją.

4. Kamicę żółciową.

5. Wiotką skórę, zwłaszcza w miejscach, w których doszło do utraty masy mięśniowej, rozstępy. To także efekt uboczny odwodnienia.

6. Mniejsza masa mięśniowa. Podczas rygorystycznej diety organizm często czerpie energię z mięśni, a nie z tkanki tłuszczowej, utrata wagi jest więc tylko pozorna.

7. Problemy z cyklem miesiączkowym spowodowane przez zaburzenia hormonalne. Skutkiem mogą być bolesne i nieregularne miesiączki.

8. Spadek odporności: częściej będziesz łapać infekcje wirusowe i bakteryjne.

9. Niedokrwistość. Anemia zaś będzie się objawiać m.in. skrajnym zmęczeniem.

Jaka utrata masy ciała jest zdrowa?

Utrata wagi na poziomie 0,5 – 1 kg tygodniowo jest bezpieczna i zdrowa. Utrata większej ilości jest uważana za zbyt szybką i może narazić na wiele problemów zdrowotnych. Należy wspomnieć, iż na samym początku stosowania diety spadek masy ciała może być większy i szybszy i to jest normalne zjawisko. Waga, którą tracisz w tym czasie, jest powszechnie nazywana „masą wody”. Kiedy spożywasz mniej kalorii niż twoje ciało potrzebuje, organizm sięga po zapasy energii, jakim jest glikogen. Glikogen jest związany z wodą, więc kiedy „spalasz” glikogen ciało również uwalnia tę wodę. Właśnie dlatego możesz doświadczyć znacznego spadku wagi podczas pierwszych tygodni. Gdy organizm zużyje zapasy glikogenu, utrata masy ciała powinna ustabilizować się na poziomie 0,5 – 1 kg na tydzień.

Utrata wagi to tylko połowa sukcesu. Prawdziwym wyzwaniem jest utrzymanie pożądanej masy ciała już na stałe. Większość osób, które szybko schudły na restrykcyjnych dietach, odzyskuje połowę wagi, którą stracili, po zaledwie roku. Dlatego sugeruję odchudzanie w wolnym, ale stałym tempie, co daje większe szanse na utrzymanie pożądanej masy ciała w długim terminie, bez efektu jo-jo. Takie podejście do odchudzania zazwyczaj pomaga budować trwałe i zdrowe zachowania żywieniowe.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię że restrykcyjne diety niosą więcej szkody, niż pożytku. Do odchudzania należy podejść rozsądnie. Dieta cud nie istnieje! Potrzeba cierpliwości i wytrwałości. Jeśli więc chcemy, by efekt odchudzania był trwały, przygotujmy się na długofalowy proces.