Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną?

Wtorek, 17.08.2021

Praca, rodzina, nauka, domowe obowiązki – to wszystko sprawia, że tempo naszego życia jest szalone, a my ciągle staramy się za nim w jakiś magiczny sposób nadążyć. Jak więc w natłoku obowiązków znaleźć jeszcze czas na regularną aktywność fizyczną? Jak znaleźć motywację do treningów?

Przede wszystkim liczy się dobra organizacja. Pierwszą wymówką przed podjęciem ćwiczeń, jaka przychodzi na myśl, jest brak czasu. Ćwiczenia powinny znaleźć swoje stałe miejsce w harmonogramie dnia. Planuj swoje treningi tak samo, jak planujesz spotkania ze znajomymi. Trzeba jednak pamiętać, że realne planowanie jest przede wszystkim elastyczne. Brak planu dnia oznacza dużą stratę czasu w codziennych aktywnościach. Wprowadzanie ruchu do swojego codziennego grafiku to kwestia czasu i przyzwyczajenia. Jeśli początki są dla Ciebie trudne, staraj się nie rozmyślać zbyt długo nad tym, tylko bierz się do roboty. Staraj się włączyć automatyzm, przez to wyrobisz nawyk! Rezerwacja czasu na ćwiczenia sprawi, że łatwiej będzie Ci utrzymać się w tej rutynie.

Nie jesteś jeszcze przekonany, że masz czas na ćwiczenia? Zanim podam Ci kilka wskazówek, jak znaleźć na nie czas, proszę, żebyś wykonał następujące zadanie: weź proszę kartkę papieru i długopis. Otwórz oczy i opisz schemat swojego dnia. Od czego zaczynasz, o której wstajesz, jak wygląda poranek i kolejne godziny. Ile czasu pracujesz, masz swoje rytuały, powielane schematy, czy może każdy dzień to chaotyczna loteria zdarzeń i czynności? Co dla Ciebie jest elementem obowiązkowym, w ciągu dnia? To, co robisz jest zaplanowane, czy spontaniczne? Jak spędzasz wieczór, o której chodzisz spać, co robisz przed snem? Jeżeli możesz rozpisz swoje czynności godzinowo.

Gotowe? Widzisz jak wygląda Twój plan dnia? Co zabiera Ci najwięcej czasu? Na czym tracisz czas? Nad czym trzeba popracować, albo zorganizować inaczej?
Wiesz, już po co było to ćwiczenie? Może dzięki niemu udał Ci się wygospodarować czas na stałą aktywność fizyczną. Szukaj sposobu, a nie wymówki..

Oto kilka moich praktycznych wskazówek, jak znaleźć czas na aktywność.
1. Wstań wcześniej
Wykonywanie ćwiczeń w godzinach porannych przynosi wiele korzyści, w tym reguluje apetyt, dodaje energii. Największą zaletą porannego treningu, będzie jego odznaczenie już na początku dnia. Pamiętaj, że trening nie musi odbywać się na siłowni i trwać godzinę! Niezwykle efektowne dla zdrowia i poprawy kondycji, są również krótkie serie 10 minutowych ćwiczeń, wykonywane kilkukrotnie w ciągu dnia. Nie musisz od razu wyskakiwać w strój do ćwiczeń. Jogę, czy poranne rozciąganie zrób w piżamie 😉

2. Wyłącz telefon, TV, wyloguj się
Ile czasu spędzasz bezproduktywnie, scrollując Facebooka lub czytając newsy na różnych portalach? Ile razy odblokowujesz swój telefon, by sprawdzić powiadomienia? Jeśli zastanowisz się nad tym dłużej, to z pewnością stwierdzisz, że za długo. Ten czas możesz poświęcić właśnie na treningi. Dzięki dobrej organizacji czasu jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu! Sprawdź w ustawieniach konta na fb, ile czasu spędzasz na stronie, czy w aplikacji i ustaw powiadomienie czasowe, jak przekroczysz ustalony dla siebie czas.

3. Wplataj aktywność i kombinuj
W dzisiejszym świecie nie się całkowicie odciąć od telewizji czy internetu.  Więc jeśli masz ochotę coś obejrzeć, włącz w między czasie kanał z ćwiczeniami i wykonuj je razem z trenerem on-line. Dobrym rozwiązaniem jest także trenowanie podczas przerw reklamowych – zyskasz dzięki temu nawet do 20 min aktywności fizycznej na godzinę oglądania TV w ciągu dnia. Oglądasz swój ulubiony serial? Wsiądź na rowerek stacjonarny, orbitrek. Nie masz takich sprzętów, ani miejsca w domu? Połoz się na boku, na kanapie i podnoś nogi na zmianę, do góry. Weź 2 butelki wody w dłonie i uginaj ręce w łokciach, podnosząc butelki. Chcieć, to znaczy móc.

4. Wybierz schody, wysiądź wcześniej
Jednym z najlepszych sposobów na włączenie aktywności do codziennego rytmu dnia. Jeśli mieszkasz blisko swojego celu podróży, wybierz przejażdżkę rowerową lub szybki marsz. Jeżeli dojeżdzasz daleko, możesz spróbować wysiąść o dwa przystanki wcześniej, a pozostałą część drogi pokonać pieszo. Zamiast jechać windą, wybierz schody. Jest wiele możliwość wpłacenia aktywności fizycznej, w Twój codzienny sposób funkcjonowania.

5. Najważniejsza zasada – REGULARNOŚĆ
Jednym z powodów, dlaczego tak trudno znaleźć czas na ćwiczenia w czasie zapracowanego dnia, jest brak regularności. Nie jesteśmy przyzwyczajeni by traktować ćwiczenia, jako codzienną niezbędną czynność. Zacznij od małych kroczków – włącz prostą aktywność, np. spacer z psem czy 10 minutowy jogging, przejażdżka rowerowa, taniec do ulubionej muzyki itp., do tradycji każdego dnia tak, jak: mycie zębów czy prysznic. Zobaczysz, po kilku dniach, wejdzie Ci to w krew i zaczniesz obserwować pozytywne zmiany.

6. Spędzaj czas aktywnie z rodziną i przyjaciółmi
Niezwykłą zaletą spędzania aktywnie czasu z rodziną i przyjaciółmi, jest pogłębienie więzi i relacji oraz niesamowita zabawa. Spróbuj zaplanować rodzinną wycieczkę w sobotni poranek. Umów się z przyjaciółmi czy ukochaną osobą na spacer. Jest tak wiele opcji by być aktywnym. Bądź kreatywny!
Pamiętaj, ze będąc aktywnym dajesz dobry przykład swoim bliskim

7. Sprzątaj aktywnie
Zgodzisz się ze mną, iż nie ma zabawniejszej formy ćwiczeń niż w czasie sprzątania czy porządkowania. To jest to, co każdy z nas może robić. Jeśli chcesz zamienić to w trening, nic prostszego. Ustaw minutnik np. na 20 min w postaraj się być skuteczny i w jak najszybszym tempie wykonaj wszystkie czynności. Jeśli wykonujesz lżejsze prace domowe tj., pranie czy wycieranie kurzy – co kilka kroków zrób pajacyki czy przysiad w szybkim tempie.

8. Zaplanuj trening
Najprościej, jak się da po prostu zapisz w kalendarzu – datę i godzinę – danej aktywności. Pozwoli Ci to być sumiennym i dobrze zorganizowanym. Bądź ze sobą szczery. Jeżeli będziesz oszukiwać, to wyłącznie siebie.

9. Znajdź ulubioną aktywność
Pomyśl o swojej ulubionej aktywności. Co realizujesz z pasją? Czy masz problem ze znalezieniem czasu, aby to zrobić? Najprawdopodobniej znajdujesz czas, bo lubisz to tak bardzo i nie możesz się doczekać, kiedy nadejdzie upragniony moment ich wykonania. Dlatego najlepiej wybierz rodzaj aktywności fizycznej, która będzie Cię cieszyć. Z większa chęcią będziesz starał się znaleźć na nią czas w ciągu dnia. Pamiętaj, że aparat ruchu człowieka, jak sama nazwa wskazuje jest, po to, by się ruszać. Ruch jest wpisany w fizjologię człowieka i mówienie, że aktywność nie jest dla mnie to wymówka.

10. Masz wybór
Jeśli po przejściu powyższych wskazówek, dalej uważasz, że nie będą one miały zastosowania w Twoim życiu, to spróbuj zastanowić się nad swoimi priorytetami i obowiązkami. Czy koniecznie musisz wykonać je osobiście, wszystkie w tym momencie? Pamiętaj, nie ma nic złego w powiedzeniu „nie”. Tak, wszyscy mamy zobowiązania wobec innych, ale nie zapomnij o samym sobie. By móc pomagać innym, najpierw trzeba zadbać o swoje ciało i zdrowie. Ponadto aktywność fizyczna jest doskonałym, naturalnym antydepresantem i środkiem przeciw stresowym. Nie czekaj! Zrób coś dla siebie! Nie rezygnuj z aktywnego życia. „Nie mam czasu, za dużo pracuję” to tylko wymówka. Pozbądź się jej jak najszybciej i działaj!

Mam nadzieje, że powyższe sposoby pomogą Ci zrealizować swoje postanowienia i już dziś znajdziesz czas na trening. Czas start! Wszystko zależy od Ciebie! Trzymam kciuki.
Zachęcam Cię również do zrobienia ćwiczenia z rozpisanie swoje dnia. Jestem ciekawa Twoich wniosków.

Daj znać, jak Ci poszło.