Miłość do siebie

Piątek, 30.04.2021

Dzisiaj o najważniejszej miłości, którą powinniśmy posiadać, czyli….MIŁOŚCI DO SIEBIE. Tak, dobrze czytasz i nie chodzi tutaj o żaden egoizm. Co zatem znaczy kochać siebie?

Jeśli zapytałabym Cię o listę osób, które są dla Ciebie ważne, to ile czasu zajęłoby Ci wymienienie… SIEBIE? Właśnie, może nawet byś o sobie nie pomyślała, bo przecież na początku wymieniłaś dzieci, partnera, rodzinę, przyjaciół. A gdzie w Tym wszystkim jesteś Ty? Jak o siebie dbasz i czy robisz to z miłością?

Kochanie siebie polega na dostrzeganiu własnych potrzeb, wsłuchiwaniu się w nie. To też akceptacja tej osoby, którą jesteś w tej chwili. Nie wyobrażanie sobie idealnej wersji siebie, bo to napędza kompleksy i burzy pewność siebie. Czy jest Ci dobrze, w momencie, w którym jesteś? Jeżeli nie, to zastanów się, co możesz zrobić, żeby to zmienić i zacznij działać. Wierzysz w siebie, ufasz sobie i pielęgnujesz dobre relacje z innymi ludźmi, a odsuwasz się od takich, które Ci nie służą?
Miłość do siebie to także umiejętność wybaczania sobie i innym i nierozpamiętywanie błędów i porażek, chwalenia siebie i nie porównywania się do innych oraz nie przejmowanie się ich opiniami. Pamiętaj też, że nie ma dobrych, czy złych sytuacji w życiu – są tylko okazje do nowych doświadczeń i nauki.

Uważam też, że bez zdrowej miłości do siebie, nie jesteśmy w stanie rozwijać innych gałęzi miłości np. rodzicielskiej. Czy mama, która jest wiecznie niezadowolona, zmęczona, sfrustrowana i nie ma czasu dla siebie, może z pozytywnym nastawieniem zajmować się domem i dziećmi? Z pustego i Salomon nie naleje, a bateria się codziennie wyczerpuje…
Co zrobić, żeby pielęgnować miłość do siebie i żeby skorzystali na tym wszyscy Twoi bliscy?

Na początek postaraj się wypisać listę rzeczy, które rzeczywiście sprawiają Ci radość i Cię relaksują. Może to być czytanie książek, słuchanie ulubionej muzyki, pójście na masaż, zakupy, joga, spacery z dziećmi i/lub psem, ćwiczenia fizyczne. Sky is the limit Następnie zastanów się, które z tych rzeczy jesteś w stanie robić regularnie. Nie musi to być ciągle ta sama czynność. Ważne, by każdego dnia zrobić coś miłego, z myślą o sobie. Bez marudzenia, że na to trzeba mieć kasę, czas, możliwości… Niech to będzie nałożenie maseczki, peeling, przygotowanie zdrowej kolacji, zrobienie ulubionej herbaty i wypicie jej z przyjemnością, czy sięgnięcie w końcu po książkę, którą kupiłaś już dawno i czekała na dobry moment. Czy na to trzeba dużo czasu? Zrób to dla lepszego samopoczucia, zrób to z troski o siebie, z wiarą w siebie i wdzięcznością.

Powiesz – no, dobra, ale ja mam dzieci, wymagającą pracę, mnóstwo obowiązków… Ja też mam dzieci (2 i 4l.), pracę i mnóstwo obowiązków. Szukaj sposobów, a nie wymówek! Znajdź zdrowy balans i wypracuj codzienne rytuały, które będą Ci pomagały odpocząć, złapać oddech i dystans.

To jak dbamy o siebie przekłada się na całe nasze życie. Jednym z fundamentów miłości do siebie jest też zdrowa i zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli pomyślałaś, że dbanie o siebie, to budowanie zdrowej relacji z jedzeniem, a nie wiesz jak zacząć, to chcę Ci zaproponować plan żywieniowy, który będzie maksymalnie dopasowany do Twojego stylu życia, aktywności i preferencji smakowych Dzięki temu masz pewność, że dbasz o ciało tak, jak na to zasługuje. Zyskujesz także solidny zastrzyk mocy do mierzenia się z codziennymi wyzwaniami.

Miłość do siebie to najpiękniejszy prezent, jaki możesz sobie podarować – i to nie tylko z okazji Walentynek.
Co dziś zrobisz z miłości do siebie?