Mity dietetyczne #1

Wtorek, 20.04.2021

W nawiązaniu do ankiety z relacji, postaram się krótko rozprawić z krążącymi mitami na temat diety.

Pijąc soki pomagamy organizmowi pozbyć się toksyn – MIT
Nasz organizm oczyszcza się regularnie, sam w każdej minucie doby, 24/7. Często kiedy nasza dieta opiera się na wysoko przetworzonych produktach, możemy czuć się ciężko. Wtedy, zmieńmy nasze nawyki żywieniowe oraz skupmy się na wsparciu naszej wątroby, nerek oraz jelit, ponieważ to one głównie są odpowiedzialne za procesy oczyszczania. Detoks sokowy często może spowodować więcej szkód w naszym organizmie, niż pożytku. Musimy pamiętać, że detoks sokowy jest dietą niepełnowartościową i może doprowadzić do niedoborów w naszym organizmie. Tak samo działają detoksy zupowe, czy odkwaszające. To mit i nie dajmy się na to nabrać.

Jedzenie po godzinie 18:00 tuczy – MIT
Zaleca się spożywanie ostatniego posiłku minimum 2 godziny przed snem. To znaczy, że jak chodzisz spać o 22, spokojnie możesz jeść kolację ok. 20. Zadbaj tylko, żeby posiłek był lekkostrawny.

Tyje się od węglowodanów – MIT
Tyje się od nadwyżki kalorycznej, czyli od spożywania zbyt dużej ilości pożywienia i nie ważne, czy kalorie pochodzą z białek, tłuszczu, czy węglowodanów.

Tłuszcz z jedzenia, to tłuszcz w Twoim ciele – MIT
Kwasy tłuszczowe i cholesterol pokarmowy, które dostarczamy z pożywnieniem są potrzebne m.in. do tworzenia cholesterolu, witaminy D oraz licznych hormonów. Są też ważne dla wielu procesów metabolicznych i nerwowych, hormonalnych. Nie jest więc tak, że zjedzony tłuszcz zamienia się w całości w tkankę tłuszczową. Nie powinno się rezygnować z tłuszczu w diecie, a jego prawidłowa podaż wynosi 25-30% wartości kalorycznej diety. Powinno ograniczać się tłuszcze nasycone – pochodzące ze źródeł odzwierzęcych, tłuste mięsa, smalec; tłuszcze utwardzone, typu trans Wybieraj zatem zdrowe i potrzebne tłuszcze –ryby, oliwę, oleje tłoczone na zimno, orzechy, pestki.

Sok Kubuś jest zdrowszy od Coli – MIT
Nie jest, a wręcz jest na odwrót. 1,5 l Kubusia zawiera aż 690 kcal, 162 g cukru, co daje ponad 32 łyżeczki cukru. Dla porównania Cola zawiera 630 kcal, czyli 60 mniej, niż Kubuś, 159 g cukru, czyli ponad 31 łyżeczek!!! Pamiętajmy o tym, w szczególności, kiedy mamy dzieci i wydaje nam się, że tak będzie zdrowo. Soki są skoncentrowaną formą cukru i nie można postawić ich na równi z całymi owocami, ponieważ w procesie produkcji sok jest oczyszczany z błonnika – niezbędnego dla naszego układu pokamowego. Najlepiej wybierajmy owoce w całości i czystą wodę i uczmy tego nasze dzieci.

Cytrusy to główne źródło witaminy C – MIT
Cytrusy zawierają sporo witaminy C (ok. 50 mg/100 g), ale nie najwięcej. Dużo lepszymi źródłami są np. owoce dzikiej róży dostarczają 1500 mg/100 g; czarna porzeczka – 183 mg; papryka – 144 mg; natka pietruszki – 178 mg.

Ziemniaki tuczą – MIT
100 g ugotowanych ziemniaków to tylko 90 kcal! To nie ziemniaki tuczą, a raczej zawiesiste sosy i polewanie tłuszczykiem. Dlatego nie musisz bać się ziemniaków podczas diety odchudzającej.

Brązowy cukier jest zdrowszy od białego – MIT
Cukier brązowy to nic innego jak cukier rafinowany zabarwiony na brązowo przez niewielki dodatek melasy lub karmelu. Zawiera on, co prawda niewielkie ilości składników mineralnych, jak wapń, żelazo, magnez, potas. To sanowi o jego nieznacznej przewadze nad cukrem rafinowanym, ale nie decyduje o tym, że jest on korzystniejszy dla zdrowia. Najlepiej ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze słodzenia lub zastąpić cukier stewią, ksylitolem, erytrytolem, słodzikiem z aspartamem.