Mity w Hashimoto #2 eliminacja laktozy

Wtorek, 30.11.2021

Czy trzeba eliminować produkty zawierające laktozę z diety?

U wielu osób chorych na chorobę Hashimoto występuje również nietolerancja cukru mlecznego, czyli laktozy.

Udowodniono nawet, że osoby z chorobą Hashimoto, cierpiące jednocześnie na nietolerancję laktozy, potrzebują o 30% większych dawek tyroksyny, w porównaniu z osobami, u których nie występuje nietolerancja laktozy.


Nie oznacza to jednak, że wszyscy chorzy na Hashimoto powinni wyeliminować laktozę z codziennej diety, a jedynie te osoby, które faktycznie jej nie trawią.


 Charakterystyczne objawy nietolerancji laktozy


Nietolerancję laktozy możemy podejrzewać, jeśli po zjedzeniu posiłku z dodatkiem produktów mlecznych (od 30 min. do 2 godz.) odczuwamy charakterystyczne dolegliwości pokarmowe takie, jak gazy, wzdęcia, ból brzucha, przelewanie (głośne ruchy perystaltyczne jelit), a nawet biegunki.

Wiąże się ona z niedostateczną ilością enzymu laktaza, który ma za zadanie rozkładanie cukru mlecznego w organizmie.


Nalezy jednak odróżnić alergię na białka mleka krowiego, od nietolerancji laktozy.


Jeśli mamy alergię na mleko (najczęściej białko kazeiny), bezpośrednio po spożyciu pojawiają się objawy nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale również mogą pojawić się alergiczne reakcje skórne (pokrzywka, swędzenie skóry, wyprysk).


W takim przypadku należy odstawić mleko i wszystkie przetwory, nawet te „bez laktozy”.


Niepotrzebna eliminacja laktozy może wpłynąć na rozwinięcie się wtórnej nietolerancji


W ostatnim czasie bardzo widoczny jest trend unikania produktów mlecznych bez wyraźnych wskazań klinicznych.

Należy podkreślić, że nasz organizm bardzo szybko adaptuje się do sytuacji i warunków. U osób rezygnujących ze spożycia laktozy może rozwinąć się wtórna nietolerancja tego cukru – skoro organizm nie potrzebuje enzymu trawiącego laktozę, to zaprzestaje jego produkcji.

W konsekwencji nawet osoby, które do tej pory mogły spożywać mleko i jego przetwory, nie narażając się na niekorzystne objawy ze strony układu pokarmowego, zaczynają odczuwać dolegliwości po spożyciu laktozy. 


Nie odstawiaj niczego bez wyraźnych wskazań!

Co niezwykle interesujące, bezpośrednią przyczyną wystąpienia wtórnej nietolerancji laktozy może być… celiakia.

To właśnie kosmki jelitowe, które jak wiadomo zanikają w przebiegu celiakii odpowiedzialne są bowiem za produkcję laktazy – enzymu rozkładającego laktozę. Brak kosmków często wywołuje więc problemy z trawieniem cukru mlecznego.


Czy dieta niskolaktozowa może pomóc w leczeniu Hashimoto?


Oprócz dietetycznych ograniczeń żywności zawierającej laktozę, można rozważyć również podawanie enzymu laktazy w formie suplementu diety. Obecnie bada się także możliwość zastosowania probiotyków do leczenia nietolerancji laktozy – niektóre szczepy probiotyczne wykazały specyficzną aktywność β-galaktozydazy, wspomagając w ten sposób trawienie laktozy.


Pamiętaj jednak, że nie ma jednak wystarczających dowodów naukowych skłaniających do rutynowego stosowania diet eliminacyjnych w grupie chorych na choroby tarczycy i Hashimoto.


Eliminacja laktozy bez rozpoznanej nietolerancji tego składnika może odbić się niekorzystnie na Twoim zdrowiu i prowadzić do niedoborów, np. wapnia, selenu czy niektórych witamin znajdujących się w mleku i jego przetworach.

Oczywiście te produkty nie są niezbędne dla zdrowia (a jeśli je spożywasz, ogromnie ważna jest ich jakość) – w diecie bezlaktozowej trzeba jednak zastąpić je takimi produktami, które będą miały podobne wartości odżywcze.