Masz problem ze słodyczami?

Niedziela, 21.11.2021

Temat słodyczy często przewija się podczas moich konsultacji. 

Główne przyczyny nadmiernego spożycia cukru: 

👉źle zbilansowana dieta, w tym: nieregularne spożywanie posiłków, spożywanie mało wartościowych produktów, z wysokim indeksem glikemicznym 

👉stres, zmęczenie, brak odpowiedniej ilości snu, a co za tym idzie potrzeba szybkiego uzupełnienia energii 

👉zaburzenia metaboliczne – jeśli ochota na słodkie utrzymuje się już dłuższy czas i nie możesz sobie z tym poradzić – skonsultuj się z lekarzem, zbadaj poziom glukozy i insuliny w krwi  

👉uzależnienie od cukru – to czynnik, który “siedzi w Twojej głowie” – często sięgasz po słodkie, nawet wtedy kiedy nie do końca masz na to ochotę, jednak stało się to Twoim nawykiem i przyzwyczajeniem – to najwyższy czas zadbać o siebie i swoje żywienie. 

Co możesz z tym zrobić? 

1. Poszukaj źródła problemu

Stale zadawaj sobie pytanie: dlaczego chce to zjeść? 

Bo mi się nudzi? Jestem głodna, zestresowana, zmęczona? Miałam kiepski dzień, potrzebuje pocieszenia… Zajadanie emocji nie jest ok❗

2. Jak poznasz źródło problemu zastanów się, co mogłoby poprawić Ci humor ( a nie jest jedzeniem). Pomyśl, co Cię odpręża, co sprawia przyjemność, co relaksuje?

3. Wnikliwie analizuj sytuacje, w których czujesz zwiększony apetyt na słodycze. Zastanów się kiedy i w jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po słodycze i jakie emocje Ci towarzyszą. 

4. Poczekaj 15 min, zanim sięgniesz po słodycze i spróbuj w tym czasie, zająć się czymś innym

5. Nie kupuj na zapas i nie trzymaj w szufladzie, w myśl zasady, co z oczu, to z serca 😉

6. Jezeli możesz, to rób domowe słodkości

7. Dla własnej świadomości zaznaczaj w kalendarzu dni, w których sięgasz po słodycze. To pozwoli Ci uzmysłowić sobie ile tego jest i czy nie przesadzasz. 

Za każdym razem, gdy zamierzasz sięgnąć po słodycze zadawaj sobie pytanie:

Czy po zjedzeniu będę czuła się lepiej, czy może gorzej niż teraz? Czy to przybliży mnie do realizacji celu? Czy w zamian za zjedzenie pączka, poszłabym biegać na godzinę?

Pamiętaj, że zbudowanie silnego skojarzenia słodycz->lepsze samopoczucie nie powstało z dnia na dzień. Do wypracowania nowych nawyków trzeba świadomości, cierpliwości i czasu. 

Słodycze nie są złem tego świata… pod warunkiem, że mądrze z nich korzystasz.

Pamiętaj – dawka czyni truciznę.