Ta witamina poprawi wchłanianie Euthyroxu/Letroxu

Piątek, 18.11.2022

Z tego wpisu dowiesz się, w jaki sposób można poprawić wchłanianie leku i poprawić wyniki badań.
 
W badaniach przeprowadzonych w Kolumbii, przez Williama Jubiz, Marcelę Ramirez, okazało się, że u osób badanych, które przyjmowały lewotyroksynę, łącznie z napojem zawierającym 500mg witaminy C poprawiły się wyniki badań- obniżało się TSH, podwyższało T3 oraz T4.
 
Okazało się, że uzyskano średni spadek TSH o prawie 70%!❗
 
Dlaczego witamina C może poprawiać wchłanianie leku?
 
Tego na razie nie wykazano na pewno, ale badania w tej kwestii są obiecujące. Wiadomo, że nieprawidłowe pH w żołądku pogarsza wchłanianie hormonów tarczycy ⬇️
Prawdopodobnie witamina C poprawia rozpuszczalność tyroksyny w żołądku, być może właśnie poprzez zakwaszenie soku żołądkowego, czyli obniżenie jego pH, co ułatwia jej przechodzenie do krwi.
 
Przy spożywaniu witaminy C w dawkach 500-1000 mg wraz z lewotyroksyną zaobserwowano:
👉Spadek TSH,
👉Poprawę wartości fT3, fT4,
👉Poprawę wchłaniania lewotyroksyny
 
✅Takiego sposobu przyjmowania leku mogą spróbować osoby z zaburzeniami wchłaniania, zapaleniem śluzówki żołądka, a także pacjenci u których stosowane są wysokie dawki.
✅Natomiast, jeśli nie ma przeciwwskazań, spróbować może każdy, kto przyjmuje lewotyroksynę.
 
WAŻNE INFO NA KONIEC: konieczne jest częstsze monitorowanie TSH, bo jeśli dodanie witaminy C zadziała, to zapewne będzie konieczna modyfikacja dawki leku. I proszę zwrócić uwagę na formę witaminy C – ta o zmodyfikowanym uwalnianiu raczej sie w tym wypadku nie sprawdzi.